Platforma BrandMe CEO. Coś więcej niż plebiscyt

Rodzina Ptaszków i JMP Flowers z nagrodą BrandFamily

JMP Flowers jest największym polskim hodowcą kwiatów. W Stężycy na Lubelszczyźnie na 18 hektarach, na których zlokalizowane są specjalistyczne szklarnie, uprawianych jest kilkaset odmian orchidei, róż oraz anturium. Firma posiada także spółkę w Wiedniu, która obsługuje przede wszystkim rynek austriacki, czeski, słowacki, niemiecki i węgierski. Biznes należący do rodziny Ptaszków został właśnie wyróżniony nagrodą w kategorii BrandFamily.
Nagrodę BrandFamily odebrali Agnieszka Ptaszek-Kwolek i Jacek Ptaszek z JMP Flowers / fot. Karol Żebruń

Tradycje przedsiębiorczości sięgają w rodzinie Ptaszków sześciu, a ogrodnictwa pięciu pokoleń wstecz. To sprawia, że jest ona jedną z najstarszych rodzin biznesowych w Polsce. Nestorem rodu był Jan Ptaszek, młynarz. W 1931 r. otrzymał świadectwo przemysłowe. Zaopatrywał w mąkę całą okolicę. To nie było jego ostatnie słowo w biznesie.

Kupił w Stężycy hektar nieużytków (klasy V-VI) na skraju lasu. Wykarczował skarłowaciałe jałowce i akacje, nawiózł tony torfu z gliną, postawił kilka inspektów oraz założył sad. W latach 50. wspólnie z synem Józefem zbudował dwa tunele szklarniowe. Uprawiali w nich pierwsze w gminie pomidory pod szkłem oraz kwiaty – chryzantemy i modne wówczas goździki. W latach 60. powstała pierwsza szklarnia.

Przełomem był rok 1977, gdy Jarosław Ptaszek, wnuk Jana i jego następca biznesowy, zaciągnął w banku kredyt, za który wybudował szklarnię o powierzchni 2 tys. m kw. oraz kotłownię na miał węglowy. Najpierw uprawiano w nich pomidory i frezje, ale z czasem Jarosław Ptaszek, już wspólnie z żoną Marią, rozpoczął uprawę bardziej wymagających gatunków roślin: gerber i anturium. Potem były kolejne szklarnie i kolejne kwiaty.

W 2000 r. do firmy dołączyły dzieci Marii i Jarosława – Agnieszka, Jacek i Michał. Dwa lata później JMP Flowers rozpoczęło budowę szklarni o powierzchni 1,7 ha pod uprawę anturium. Inwestycja ta stanowi przełom w dziejach polskiego ogrodnictwa szklarniowego – pierwszy w historii, najnowocześniejszy na świecie obiekt szklarniowy do produkcji anturium na kwiat cięty powstał właśnie na Lubelszczyźnie. Dzięki temu firma została pierwszym w Polsce, trzecim w Europie i czwartym na świecie producentem anturium na kwiat cięty.

Obecnie w Stężycy uprawianych jest ponad 50 odmian róż na powierzchni 6 hektarów oraz 40 odmian anturium na powierzchni 0,7 ha. Do tego należy doliczyć aż 600 odmian orchidei uprawianych na powierzchni 11 ha.

JMP Flowers zarządza również największą w Polsce własną hurtową siecią handlową, która posiada łącznie 15 filii, zaopatrujących w świeże kwiaty najlepsze polskie kwiaciarnie. Wymienić należy także spółkę w Wiedniu, która obsługuje przede wszystkim rynek austriacki, czeski, słowacki, niemiecki i węgierski.

Obecnie firma zatrudnia 240 pracowników aż z 9 krajów. JMP Flowers również w tym zakresie udowadnia, że polskie biznesy rodzinne potrafią skutecznie działać w skali międzynarodowej, przyciągając do pracy młodych i utalentowanych ludzi z całego świata.

Zobacz także:

Laureaci VII edycji BrandMe CEO

Podsumowanie VII Gali i Spotkania Liderów BrandMe CEO

Total
0
Shares
Related Posts
Czytaj całość

Stefan Batory laureatem VII edycji BrandMe CEO

Z wykształcenia matematyk, prywatnie pasjonat sportu. Jeden z najbardziej doświadczonych polskich przedsiębiorców sektora nowych technologii. Pochodzi z Kolbuszowej, na Podkarpaciu, pracuje w Dolinie Krzemowej. Stefan Batory to CEO i współtwórca Booksy – aplikację stworzył wspólnie z Konradem Howardem. Za pośrednictwem Booksy można umówić się do fryzjera, barbera, kosmetyczki, dietetyka, banku, a nawet do stomatologa czy nawet psychoterapeuty. Stefan Batory został laureatem VII edycji plebiscytu BrandMe CEO.
Czytaj całość

Jakub Dwernicki laureatem VII edycji BrandMe CEO

Początkowo marzył o tym, by budować hotele, dzisiaj specjalizuje się w nowych technologiach. Jakub Dwernicki jest założycielem i CEO spółki cyber_Folks, holdingu notowanego na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Firma zajmuje się dostarczaniem cyfrowych produktów. Oprócz web hostingu, oferuje domeny, serwery VPS, certyfikaty SSL i serwery dedykowane. Z oferty cyber_Folks korzysta ponad 350 tys. klientów na całym świecie. Jakub Dwernicki został laureatem VII edycji plebiscytu BrandMe CEO.
Czytaj całość

Robert Maciąg laureatem VII edycji BrandMe CEO

Robert Maciąg jest wysoko wykwalifikowanym senior menedżerem z ogromnym doświadczeniem w dziedzinie logistyki, operacji, sprzedaży, obsługi klienta, zaopatrzenia, inwentaryzacji i zarządzania projektami. Przez 20 lat zdobywał doświadczenie na wysokich stanowiskach w międzynarodowych firmach logistycznych. W UTi, McLane i Masterfoods zarządzał kluczowymi projektami logistycznymi i transportowymi w Europie i Afryce Północnej. W 2016 r. postanowił uruchomić własną firmę – LSP Group. Robert Maciąg został laureatem VII edycji plebiscytu BrandMe CEO.