Platforma BrandMe CEO. Coś więcej niż plebiscyt

Nauka i biznes. Nie tylko pieniądze

Drugie posiedzenie kapituły tegorocznej edycji plebiscytu BrandMe CEO przyniosło pewien zwrot. Obok dyskusji nad kandydaturami, które już wpłynęły, pojawiła się propozycja, by przyznać dodatkowe wyróżnienie. Chodzi o podkreślenie wagi, jaką dla biznesu ma nauka
Członkowie kapituły BrandMe CEO w tym roku postanowili przyznać dodatkową nagrodę

Nauka i biznes. Nie tylko pieniądze

Drugie posiedzenie kapituły tegorocznej edycji plebiscytu BrandMe CEO przyniosło pewien zwrot. Obok dyskusji nad kandydaturami, które już wpłynęły, pojawiła się propozycja, by przyznać dodatkowe wyróżnienie. Chodzi o podkreślenie wagi, jaką dla biznesu ma nauka

Członkowie kapituły BrandMe CEO w tym roku postanowili przyznać dodatkową nagrodę
Członkowie kapituły BrandMe CEO w tym roku postanowili przyznać dodatkową nagrodę

Fot.: Alicja Żebruń/PREFLASH.PL

Wyróżnimy również liderów, którzy aktywnie wspierają naukę – powiedziała po ostatnim posiedzeniu kapituły BrandMe CEO Beata Mońka, Business Partner BPS, RASP. – To ważne, by na liście laureatów plebiscytu mieć praktyków biznesu, którzy aktywnie wspierają działalność naukową i proces kształcenia. Chodzi o ponowne spojenie obu światów oraz wskazanie dobrych praktyk – dodała.

Liczą się pieniądze, czy postawa

Prof. Grzegorz Mazurek, rektor Akademii Leona Koźmińskiego, podkreślił, że przedstawiona propozycja to niejako wisienka na torcie w przypadku tegorocznej edycji plebiscytu.

– Jest to obszar jeszcze w Polsce dobrze nierozpoznany – dodał.

Paweł Zielewski, redaktor naczelny magazynu „Forbes”, wskazał z kolei na konieczność doprecyzowania kryteriów, by to nie wysokość wsparcia przeznaczonego na naukę była kluczowa przy wyłonieniu laureata. Bo pieniądze, paradoksalnie, nie muszą być najważniejsze we współpracy.

– Hasło klucz to „ekosystem”, aby każdy podmiot w tej układance mógł skorzystać długofalowo – zauważył prof. Mazurek.

Bartosz Skwarczek, prezes G2A, podzielił się swoimi ostatnimi doświadczeniami ze styku nauki i biznesu. Pierwsze związane jest z MIT w Bostonie. Dzięki temu dostrzegł, jak powinno wyglądać prawdziwe wsparcie. – Korzyść odnoszą wówczas obie strony – podkreślił.

W Polsce biznes często idzie na łatwiznę i wspiera uczelnie w taki sposób, by jedynie pozyskać studentów ostatnich lat. G2A funduje nie tylko kierunki studiów, ale także chociażby laboratoria.

Dominika Bettman, prezeska Siemens Polska, od lat zasiada w radach uczelni technicznych. Zwróciła uwagę, by uchwycić, na czym ta współpraca tak naprawdę polega.

– Uczelnie zarzucają nam, że biznes wspiera naukę jedynie po to, by mieć pracowników – zauważyła.

A kontekst współpracy powinien być zdecydowanie szerszy.

– Teoria plus praktyka jest najlepszą synergią. Powinniśmy łączyć biznes z teorią, wtedy będzie dawało to lepszy efekt – dodał Maciej Panek, CEO Panek Carsharing.

Współpraca biznesu i nauki

Olga Grygier-Siddons, business advisor i mentor, nie ma wątpliwości: wyróżnienie powinno pokazać, w jaki sposób biznes i nauka współpracują ze sobą, tworząc nową jakość.

– Cel to danie nagrody liderowi, który inwestuje w badania naukowe i patrzy dwa kroki do przodu – dodał Michał Mierzejewski, prezes Philip Morris Polska.

Prof. Piotr Zielonka, SGGW, miał jednak zastrzeżenie, by wystrzegać się bardzo sztywnych ram kooperacji.

– Im bardziej formalna staje się współpraca, tym mniejsze korzyści przynosi – zauważył. Gdzieś w końcu do tego wszystkiego należy dodać szczyptę kreatywności i zwinności.

Uczestnicy drugiego już posiedzenia kapituły dyskutowali też nad listą potencjalnych laureatów tegorocznej edycji plebiscytu BrandMe CEO.

– Na pewno nie było stagnacji – mówiła o dokonaniach liderów w ostatnich miesiącach Ewelina Niewińska, dyrektor Marketingu, Komunikacji i Rozwoju Biznesu, PwC Polska.

Zaangażowanie, wysiłek – to cechowało przywódców. Część poradziła sobie lepiej z zarządzaniem kryzysowym w praktyce, a część gorzej. Lista potencjalnych laureatów BrandMe CEO 2021 nie jest jeszcze zamknięta. Do początku sierpnia czekamy na zgłoszenia, zwycięzców poznamy we wrześniu.

Artykuł opublikowany na stronie: https://www.forbes.pl/przywodztwo/praktycy-biznesu-aktywnie-wspieraja-nauke/8n2ckcx w dniu 29/07/2021 przez Aleksandra Fedoruka.

Total
0
Shares
Related Posts
Wojciech Kamiński– wieloletni szef spółki Maxi Zoo w Polsce. Z wykształcenia psycholog, z zamiłowania pasjonat zarządzania duży nacisk kładący na prozespołowe podejście do pracowników. Bardzo dba o to, żeby być autentycznym i prawdomównym oraz – w konsekwencji – budzić zaufanie swojego zespołu. To filozofia, która sprawdziła się w trudnym roku pandemii.
Czytaj całość

Wojciech Kamiński. Sukces długodystansowca

Dyrektor zarządzający Maxi Zoo jest z wykształcenia psychologiem i w pracy ważne są dla niego humanistyczne wartości. Pandemia utwierdziła go w przekonaniu, że jego filozofia zarządzania jest słuszna. Nie zwolnił w tym czasie żadnego pracownika
Od lewej: Książę Michael von Liechtenstein, założyciel Geopolitical Intelligence Services, chce, by szefowie inspirowali współpracowników; Beata Mońka, business partner BPS, RASP, podkreśla, że przywództwo niezmiennie musi opierać się na wartościach; Dr Mario Martinez, neuropsycholog kliniczny, mówi, że najlepszą organizacją na świecie jest system immunologiczny
Czytaj całość

Inspirujące przywództwo na czas kryzysu

Liderzy biznesu wydają się rozdarci między tym, co tu i teraz, a tym, co dopiero może się wydarzyć. Wspólnie ze swoimi współpracownikami szukają bezpiecznych przystani, chociaż to właśnie zmienność w drugim roku pandemii jest jedną z nielicznych stałych wypadkowych. Na to wszystko nakładają się ewolucja modeli zarządzania, nadmiar kapitału na rynku oraz rosnące nierówności
Beata Mońka, Business Partner BPS, RASP i Krzysztof Zamasz, członek zarządu Grupy Veolia w Polsce, zgodzili się, że kwestie klimatyczne wysuwają się na czoło w działaniach firm i liderów biznesu
Czytaj całość

Misja lidera w czasach new normal

Szacunek i zaufanie to słowa towarzyszące relacjom lidera ze współpracownikami szczególnie w ostatnich kilkunastu miesiącach. Ten okres pokazał też, kto jest jakim człowiekiem i jak szef w ogóle dba o swój zespół. Czy liderzy są teraz bardziej empatyczni i częściej kierują się misyjnością oraz odpowiedzialnością?
Nie jest łatwo mądrze wspierać potrzebujących. Hannes Schmid opowiedział gościom gali BrandMe CEO, jak on do tego podchodzi
Czytaj całość

Hannes Schmid. Artysta uczy filantropii

Fotografował gwiazdy rocka i modelki, ale to okaleczona dziewczynka okazała się najważniejsza. Sztuka zawiodła go do świata, który wypełnia dzisiaj jego życie. W Kambodży stworzył wioskę, która pomaga rodzinom ze slumsów wydobyć się z nędzy i poniżenia. O tym, jak skutecznie pomagać, Hannes Schmid opowiedział gościom gali BrandMe CEO